Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Rekonstrukcja historyczna
2011.07.03 19:02 | aktualizacja: 2011.07.06 09:59

Za przynależność do band…

Czyli za przynależność do partyzantki rozstrzelano 60 schwytanych partyzantów AK i BCh 4 lipca 1944 w lesie, koło wsi Rapy, pod Biłgorajem. Dziś te tragiczne wydarzenia mieszkańcom naszego miasta przypomniały grupy rekonstrukcyjne. Następnie oddano cześć bohaterom tamtych dni przy pomniku na Rapach.
Za przynależność do band…
Za przynależność do band…

Na zakończenie obu akcji Sturmwind (w trakcie których doszło m.in. na Porytowym Wzgórzu i pod Osuchami) zasadniczo przyjęło się uważać rozstrzelanie zakładników w lesie na Rapach 4 lipca 1944 roku. Była to jedna z największych tragedii dla mieszkańców Biłgoraja i regionu w czasie II wojny światowej. Zbrodnia ta została uznana za mord wojenny.

Historię lipca 44 roku przypomniał i wyjaśniał zgromadzonym mieszkańcom Jerzy Iwaszkiewicz z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Zorganizowanie obozu w środku miasta było możliwe, ponieważ w tym czasie był to pusty plac, gdyż większość domów w tym miejscu uległa spaleniu we wrześniu 1939 roku, a pozostałe dwa budynki na przestrzeni od kościoła św. Jerzego aż do ulicy Lubelskiej zajmowało gestapo. W istniejącym do dziś piętrowym budynku u zbiegu ulic Wacek Wasilewskiej i Lubelskiej zw. przez Polaków "Mordownią" było też w piwnicach tymczasowe więzienie. To właśnie z okien tego budynku wyskoczyła maltretowana Wanda Wasilewska ps. Wacek, żołnierz AK z krzeszowskiej placówki. Wasilewska wskutek tego skoku doznała wstrząsu mózgu i połamania nóg, a mimo to była nadal przesłuchiwana i torturowana. Miasto uczciło Jej pamięć nadając ulicy, przy której był budynek gestapo, nazwę Wandy Wacek Wasilewskiej. W tym budynku byli też przetrzymywani partyzanci ujęci w czasie akcji przeciwpartyzanckiej w czerwcu 1944 roku w lasach janowskich i w Puszczy Solskiej. Więzieni tu ludzie byli przetrzymywani pod gołym niebem i na gołej ziemi - dzieci, dorośli i starcy.

Po wojnie Biłgoraj powoli zaczął zmieniać wygląd. Usunięto druty, posprzątano rumowisko. Na miejscu pustego placu pozostałego po obozie przejściowym postanowiono pobudować już pod koniec lat czterdziestych Dom Ludowy (Powiatowy Dom Kultury), w którym miała mieć siedzibę m.in. biblioteka publiczna, różne związki i organizacje, kino, sala widowiskowa, a nawet część początkowo chciano przeznaczyć na pokoje hotelowe. Z kolei w części pomieszczeń w dawnym murowanym budynku, który w czasie wojny zajmowało gestapo, mieścił się przez kilkanaście lat biłgorajski sąd. Na miejscu dawnej plebanii pod koniec lat 60-tych zbudowano Przychodnię Rejonową. Dzisiaj po obozie nie ma już żadnych śladów. Tylko nowy pomnik, odsłonięty jesienią 2010 roku z inicjatywy biłgorajskich środowisk kombatanckich i Urzędu Miasta.

W roli partyzantów wystąpiły osoby z następujących grup: Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Wir" z Biłgoraja, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Tomaszów '39 oraz miłośnicy historii niezrzeszeni z podkarpacia. Rolę Niemców odtworzyła Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gregor" z Puław.

Opis obozu przejściowego w Biłgoraju, który utworzono na wiosnę 1944 roku z książki Marii Deresz "Niebo bez słońca":

Śródmieście Biłgoraja w czasie działań wojennych w 1939 r. zostało spalone i zniszczone. Na części tego rumowiska w 1944 r. został wydzielony duży kawał placu, który ogrodzono wysoko zwojami kolczastego drutu. Plac miał być przeznaczony dla potrzeb Wehrmachtu. Na zewnętrznej stronie ogrodzenia widniała tablica "obóz jeńców wojennych". Na czas likwidowania oddziałów partyzanckich pusty obóz przejęło gestapo. Rejon obozu wyznaczały ulice: Kościuszki, ogrodowa i lubelska, z czwartej zaś strony opierał się on o kościół św. Jerzego i plebanię. Proboszcz tego kościółka ks. Dr Jerzy Ramolej został w 1942r. aresztowany i zginał w obozie koncentracyjnym w Dachau. Plebanię przejął jakiś gestapowiec na prywatne mieszkanie. Przez teren obozu przebiegała przed jego zorganizowaniem ulica Frampolska. Stał przy niej jedyny niezniszczony jednopiętrowy dom, w którym gestapo urządziło swoją siedzibę - zwaną "Mordownią" oraz nie uzywana kuchnia polowa. Piwnice budynku służyły do przetrzymywania aresztowanych ludzi. Obok kościółka wzniesiono wysoką, drewnianą wieżę wartowniczą. Na środku placu przyległego do ulicy Ogrodowej wykopano głębokie doły kloaczne osłonięte sosnowymi gałęziami.

Autor zdjęć: PIOTR SKURA

Kat.
REKLAMA
Oceń:
7 głosów
Za przynależność do band…, 4.4286 out of 5 based on 7 ratings
Kat. dodany
 
Odsłon: 19715
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
09e-fa4
~ Polak  Cześć i chwała prawdziwym bohaterom z tamtych lat.
To byli wielcy ludzie i nie za taką Polskę gineli.
3 lipca 2011
+13
-1
Ostatnio dodane komentarze
PL
a9e-d27
~ do alus   z tego co wiem to ruscy wydymali Polaków i dwa dni wcześniej zrobili przebicie, a mieli robic razem z Polakami.
4 lipca 2011
+1
-1
RU
6f1-f74
~ alus   Ok. To nie sam Wir ale Kalina głównie ponosił odpowiedzialność. Kalina popełnił samobójstwo jak dowiedział się o stratach...
4 lipca 2011
+1
-1
RU
6f1-f74
~ alus   Jednej rzeczy nie rozumiem. Dlaczego "Wir" nie zgodził się na przebijanie się przez zamykający się kordon razem z Rosjanami?? Rosjanie takie rozwiązanie zaproponowali. Wir je odrzucił. Spowodowało to tylko tyle, że w większości Rosjanie się przebili, polskie oddziały wybito prawie do nogi. Zginął tam kuzyn mojego dziadka i paru z dalszej rodziny. Teraz leżą na Lubelskiej na cmentarzu a mogli doczekać czasów dzisiejszych... Nie wiecie, co się działo po tej operacji w mieście i okolicznych wioskach, jak ludzie chodzili po bagnach i szukali swoich bliskich... Jedna głupia decyzja Wira. Sam tą bitwę przeżył, mam jednak nadzieję, że miał świadomość wagi swojej decyzji, zmarł całkiem niedawno... Teraz nie ma co oceniać, ale patriotyzm w wielu krajach rozumiany jest jako działanie na rzecz swojego narodu i sztuką jest NIE DAĆ SIĘ ZABIĆ a jednocześnie bronić tego za co się walczy.
4 lipca 2011
+2
-1
PL
4b6-588
~ Gocdun   Pamiętajmy i wyciągajmy wnioski.Naród słaby,skłócony,oglądający się ciągle na sojuszników zawsze będzie dzielił taki los.Byłem w wojsku i wiem jak wygląda.Podtatusiałe puste trepy i żołnierze fachowcy od jazdy na szmacie.Na broń i ćwiczenia nie ma kasy,na nic nie ma kasy tylko pic na wodę fotomontaż.
4 lipca 2011
+4
-1
PL
141-035
~ bsn   ŚWIETNA GALERIA. JEST CO POOGLĄDAĆ. GRATULACJE
4 lipca 2011
+7
-0
PL
09e-fa4
~ Polak   Cześć i chwała prawdziwym bohaterom z tamtych lat.
To byli wielcy ludzie i nie za taką Polskę gineli.
3 lipca 2011
+13
-1
PL
70e-669
~ Aśka   Znam te wydarzenia z opowieści mojego Dziadka. Byłam tam dziś, ale mimo tego że wiedziałam iż jest to tylko rekonstrukcja, trudno było mi oglądać. Wzruszyłam się bardzo. Ważna i piękna lekcja historii, za którą bardzo dziekuję
3 lipca 2011
+7
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 czerwca 2024 Region
Zmiany personalne w parafiach [LISTA]
W piątek 21 czerwca biskup Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W jakich parafiach będą zmiany?
dzisiaj, 08:46 Obsza
Największy piknik wojskowy w regionie już w tę sobotę
dzisiaj, 09:34 Księżpol
Osobówka w płomieniach
w sobotę, godzina 21:36 Biłgoraj
30-lecie BARR S.A.
Od 30 lat Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wspiera przedsiębiorców z terenu miasta i okolic. Jubileusz spółki, z udziałem akcjonariuszy, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz przedsiębiorców, zorganizowano w sobotę 22 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 10:42 Biłgoraj
Nielegalny salon gier zlikwidowany
w sobotę, godzina 08:46 Powiat
Alert trzeciego stopnia dla powiatu
w czwartek, godzina 20:55 Biłgoraj
Powiat zakończył rok z deficytem, ale pozyskał 58,8 mln zł na inwestycje
W czwartek 27 czerwca odbyła się najważniejsza w całym roku sesja Rady Powiatu Biłgorajskiego. Podczas obrad radni głosowali nad wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Powiatu. Jakie decyzje podjęli?
w czwartek, godzina 08:12 Księżpol
Stanowiska dyrektorów powierzone
we wtorek, godzina 10:30 Żelebsko
Powrót legendy na festiwalu w Żelebsku
dzisiaj, 09:45 Biłgoraj
Nie żyje prokurator Marek Głowala
W środę 26 czerwca zmarł prokurator Marek Głowala - prokurator Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju. W latach 2016-2019 kierował tą jednostką jako prokurator rejonowy.
w czwartek, godzina 13:21 Sól
Zderzenie osobówek na DW 858. Jedna osoba trafiła do szpitala
w czwartek, godzina 08:50 Długi Kąt
Ciężarówka wjechała w pociąg
w poniedziałek, godzina 07:58 Obsza
Jest przetarg na drogę, która skróci podróż na Podkarpacie
Na tę inwestycję mieszkańcy gmin Obsza w województwie lubelskim i Stary Dzików na Podkarpaciu czekali wiele lat. Ich oczekiwania powinny się spełnić za 1,5 roku. Wtedy powstanie droga, łącząca obydwie gminy i województwa. Gmina Obsza właśnie ogłosiła przetarg na realizację tego zadania, na które ma przyznane dofinansowanie z ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
w środę, godzina 10:31 Obsza
Cztery stanowiska dyrektorskie do obsadzenia
w poniedziałek, godzina 17:52 Biłgoraj
Zmiana na stanowisku prezesa Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej
w czwartek, godzina 18:35 Gmina Biłgoraj
Skarbnik gminy odwołana
Podczas IV sesji Rady Gminy Biłgoraj, która odbyła się w czwartek 27 czerwca, radni podjęli uchwałę o odwołaniu ze stanowiska skarbnik gminy Małgorzaty Kozłowskiej. Kto będzie pełnić tę funkcję?
dzisiaj, 07:48 Józefów
Nowa stawka za wywóz ścieków
w środę, godzina 13:56 Biłgoraj
Zmiany personalne w komendzie
w czwartek, godzina 14:36 Powiat
Tour de Pologne Women na drogach powiatu. W sobotę będą utrudnienia
W najbliższą sobotę 29 czerwca br. kolarki biorące udział w wyścigu "2. Tour de Pologne Women 2024" będą przejeżdżać przez powiat biłgorajski. Kolarki wjadą na teren powiatu biłgorajskiego od strony powiatu zamojskiego. W związku z tym wystąpią zmiany w organizacji ruchu oraz utrudnienia w gminach Frampol, Goraj, Turobin.
we wtorek, godzina 19:05 Gmina Łukowa
Osobówka w rowie. Kierujący trafił do szpitala [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 19:44 Frampol
Sołecka rywalizacja [WYNIKI]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl