Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
TARNOGRÓD
2014.06.28 08:09

"Opowiem Ci o wolnej Polsce"

W dniach od 1 do 3 czerwca 2014 r. uczniowie: Agnieszka Serek, Natalia Buńko i Maciej Pukarowski, pod opieką Wioletty Książek, wzięli udział w konferencji podsumowującej projekt "Opowiem Ci o wolnej Polsce".
"Opowiem Ci o wolnej Polsce"
"Opowiem Ci o wolnej Polsce"

Projekt realizowany był przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie od września 2013 r. Zaangażowanych było kilku uczniów: Agnieszka Serek, Natalia Buńko, Maciej Książek, Maciej Pukarowski, Kamil Dworniczak, Dariusz Gurdziel, a koordynatorkami były Panie: Jolanta Grelak i Wioletta Książek. Przez rok uczniowie przeprowadzali wywiady z najbliższymi lub ze znajomymi, zaś w czerwcu delegacja wzięła udział w konferencji w Warszawie.

Pierwszy dzień rozpoczął się zajęciami integracyjnymi dla uczniów w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Fundacji "Nowe Horyzonty". Dzięki temu mieli możliwość bliższego poznania siebie, wymienienia się doświadczeniami, a przede wszystkim przećwiczenia prezentowania swoich działań w programie przed poniedziałkowymi targami projektów. Uczniowie uczestniczyli w zaaranżowanej konferencji prasowej, podczas której wcielili się w różne role: prezentujących projekty, dziennikarzy, a także organizatorów wydarzenia. Ćwiczenie okazało się nie tylko ciekawą zabawą, ale pozwoliło również oswoić się z zadaniami, które czekały na nich następnego dnia.

W poniedziałek wszyscy pojechali do Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie odbyły się targi projektów. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania projektów realizowanych w szkołach. Uczestników powitali Kamila Sachnowska - dyrektor BEP IPN, Alicja Pacewicz - wicedyrektor CEO, oraz Karol Mazur - kierownik działu edukacyjnego MPW.

Przez godzinę uczniowie mieli przygotować stoisko prezentujące świadków historii - Bronisławę Kubaj, Józefę Gleń, Hannę Gurdziel, Jana Bryłę, Józefa Tarnowskiego, Henryka i Mariana Serka. Na sztalugach powiesili zgromadzone dokumenty, zdjęcia, plakaty. Następnie wywiad z uczniami przeprowadziła Agnieszka Rybak - dziennikarka tygodnika "Do Rzeczy". W międzyczasie grano w grę Bingo, w której uczestnicy musieli znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące projektów swoich kolegów i koleżanek i jak najszybciej zgłosić się z wypełnionymi kartami do organizatorów.

Po targach eksperci podsumowali działania uczniów i nauczycieli. "Podkreślali różnorodność wybranych tematów (II wojna światowa, okres powojenny, czasy najnowsze) i form ich prezentacji. Zwracali także uwagę na lokalny wymiar programu, dzięki któremu uczniowie poznają dzieje własnej miejscowości i regionu, a także docierają do faktów słabo znanych nawet profesjonalnym historykom. Eksperci zwracali uwagę, że młodzież coraz odważniej styka się z wielkimi osobistościami - "legendami" swojego regionu, z którym rozmawiają także historycy. Dzięki takim doświadczeniom eksperci mogli skonfrontować także swoje odczucia i widzę odnośnie świadków historii".

Wieczorem uczestnicy udali się do kina Femina, gdzie obejrzeli film "Powstanie warszawskie", pierwszy na świecie dramat non - fiction. Projekcję poprzedziło spotkanie ze współtwórcą, który przybliżył etapy powstawania filmu np. 112 tysięcy klatek kolorowano pojedynczo, odczytywano słowa z ruchu warg, przeprowadzano konsultacje z warszawistami. Film może trudny, jednak wywarł na młodzieży duże wrażenie.

Ostatni dzień uczniowie spędzili w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obejrzeli filmy przygotowane podczas udziału w projekcie. Cennym doświadczeniem był komentarz reżysera filmowego - Marka Brodzkiego, który dał uczniom dobre rady na przyszłości. Na koniec uczestnicy wzięli udział w konferencji prasowej. Mówili o tym, co ich zaskoczyło w projekcie, co było ważne, co stanowiło problem, a także co zyskali dzięki projektowi. Opowiadali także o emocjach i przeżyciach, które pojawiały się w trakcie pracy nad projektem a przede wszystkim - w związku ze spotkaniem ze świadkiem historii.

W czasie uroczystego zakończenia organizatorzy rozdali pamiątkowe dyplomy.

Po zakończeniu prezentacji uczniowie zwiedzili Muzeum. Mogli przejść kanałami, obejrzeć film 3D "Miasto ruin", który pokazywał ogrom zniszczeń Warszawy. Pani przewodniczka przedstawiła w ciekawy sposób historię powstania. Jej opowieść była tym bardziej przejmująca, gdyż w AK służył jej ojciec, któremu udało się ujść z życiem z Syberii, a zginął w 2010 roku w Smoleńsku. Pani przypomniała słowa ojca, który powtarzał, że "Polskę można zniszczyć, ale Polaków nie". Stwierdziła też, że "Dawniej młodzież miała zasady i usystematyzowane wartości, dlatego że państwo, kościół, szkoła i rodzina mówiły jednym głosem. Dzisiaj młodzi ludzie, z wiadomych powodów, się pogubili..."

Obszerna relacja z konferencji wkrótce ma się ukazać na kanale IPN TV.

Mariola Książek
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Mariola Książek dodany
 
Odsłon: 5233
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
34f-37b
~ Biłgorajak  do ~ x   człowieku co ty piszesz jakieś durnoty,głupoty odnosze wrażenie że na coś cierpisz pewnie masz zaburzenia psychiczne ja wiem jak było i kto teraz rządzi popatrz na SOLIDARUCHOW dzięki nim mamy to co mamy w tej chwili!!
1 lipca 2014
brak ocen
PL
d84-393
~ dusz-pasterz   ot autorytety od Wolnosci sie znalzly co .ci mlodzi ludzie wiedza o Wolnosci jak nigdy nie musleli o nia wlaczyc, i od kiedy Polska jest WOLNA !! chyba tylko, w podrecznikach Historii pisanej przez zwyciezcow!!kiedys byla Wolna za Pilsudskiego ,na krotko jednak... potem to juz tylko niewola, i juz zdawalo sie ,ze bedziemy znowu Wolnym Krajem , odwolali rzad Olszewkiego , a podpisanie Konkordatu oraz traktatu Lizbonskiego , pozbawilo nas zludzen ,utracilismy suwerennosc kraju na zawsze??ale jak to mowia dotacje unijne sa wazne wazniejsze od suwerennosci Panstwa Polskiego !!!mamy dzisiaj 4 rozbior Polski , w Polsce juz nie ma nic naszego wszedzie obcy kapital i obce banki :)a tu swietuja 25 lat Wolnosci chyba zlodziejii ,ktorzy zasiadlai w lawach sejmowych od 1989roku po dzis dzien , z tym sie zgodze ,reszta to zludzenie optyczne :)
28 czerwca 2014
+4
-0
CA
3ec-5f0
~ Stefan N.  do ~ 1g   To takie stare baśnie opowiadane z dziada pradziada.
28 czerwca 2014
+2
-0
PL
089-7ca
~ 1g   Wolna Polska?A co to takiego?
28 czerwca 2014
+3
-0
PL
2e1-580
~ AHAHAHAH   Wolnej Polsce? To co było we WPROSCIE jak najechało ABW to była wolnosc?
28 czerwca 2014
+2
-0
PL
710-a15
~ x   Znamienne jest to, że w III RP komunistyczni zbrodniarze i kaci nie mogą doczekać sprawiedliwego osądzenia za swoją kryminalną przeszłość, otrzymują kilka razy większe emerytury od ich ofiar, a gdy już umierają w pogodnej starości, to obecne władze wyprawiają im pogrzeby z honorami i wojskową asystą. Niestety to nie jedyna patologia, której genezy można się doszukiwać w "porozumieniu" zawartym w Magdalence oraz przy okrągłym stole.
III RP została stworzona przede wszystkim dla ludzi aparatu władzy PRL. To oni, po 1989 roku, przejęli kontrolę nad biznesem i mediami. To oni zasiadali w zarządach spółek wydzielanych z majątku upadającego PRL. To oni kierowali nowopowstałymi bankami komercyjnymi, które zostały wyodrębnione z NBP. To ludzie powiązani z PZPR i ustrojem "demokracji ludowej" decydowali o kształcie i kierunkach rozwoju III RP. Pod tym względem porozumienie zawarte najpierw w Magdalence, a później przy okrągłym stole nie przyniosło dla zwykłych Polaków żadnego pożytku.
Stworzono iluzję, jakoby wielkim sukcesem porozumienia pomiędzy przedstawicielami reżimu PRL oraz części "umiarkowanej" opozycji powiązanej różnymi koligacjami z PRL (Michnik, Mazowiecki, Geremek, Kuroń) było stworzenie wolnego rynku w Polsce. Uwolnienie gospodarki miało przesłonić wszelkie inne konsekwencje "porozumienia", którego głównym celem było zachowanie przywilejów grupy związanej z PRL. Kategorię "wolny rynek" podciągnięto do rangi mitu, czegoś, co dano nam - zwykłym Polakom - w akcie łaski wynikającej z "mądrego" dogadania się elit władzy PRL z elitami "konstruktywnej opozycji". A czymże jest "wolny rynek" - pytam się? Przecież jest to sytuacja całkowicie naturalna, kiedy o obrocie gospodarczym decyduje czynnik popytu i podaży kształtowany przez zwykłych ludzi - czyż nie mam racji? Tak więc uczestnicy okrągłego stołu rzekomo dali nam coś, co w istocie swojej jest czymś zupełnie naturalnym, co wynika wprost z charakteru społecznych relacji. Tego nie można "dać", a następnie kreować wizję, jakoby był to efekt fantastycznego porozumienia bez precedensu w skali świata. To trochę tak, jakby ktoś powiedział, że od dziś pozwala nam oddychać powietrzem, gdyż jeszcze do wczoraj było to zakazane.
Obecny establishment polityczny - związany z Platformą Obywatelską i jej partiami satelickimi - gwarantuje trwanie układu stworzonego przy okrągłym stole. Dlatego też rząd Donalda Tuska oraz prezydentura Bronisława Komorowskiego, mimo podejmowania często sprzecznych z interesem społeczeństwa decyzji, są tak zaciekle bronieni przez media głównego nurtu, które w większości kierowane są dziś przez ludzi współpracujących z aparatem władzy PRL. Dopóki ta sytuacja nie ulegnie zmianie, życie publiczne w Polsce będzie niestety przepełnione patologiami.
28 czerwca 2014
+4
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 czerwca 2024 Region
Zmiany personalne w parafiach [LISTA]
W piątek 21 czerwca biskup Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W jakich parafiach będą zmiany?
dzisiaj, 08:46 Obsza
Największy piknik wojskowy w regionie już w tę sobotę
dzisiaj, 09:34 Księżpol
Osobówka w płomieniach
w sobotę, godzina 21:36 Biłgoraj
30-lecie BARR S.A.
Od 30 lat Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wspiera przedsiębiorców z terenu miasta i okolic. Jubileusz spółki, z udziałem akcjonariuszy, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz przedsiębiorców, zorganizowano w sobotę 22 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 10:42 Biłgoraj
Nielegalny salon gier zlikwidowany
w sobotę, godzina 08:46 Powiat
Alert trzeciego stopnia dla powiatu
w czwartek, godzina 20:55 Biłgoraj
Powiat zakończył rok z deficytem, ale pozyskał 58,8 mln zł na inwestycje
W czwartek 27 czerwca odbyła się najważniejsza w całym roku sesja Rady Powiatu Biłgorajskiego. Podczas obrad radni głosowali nad wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Powiatu. Jakie decyzje podjęli?
w czwartek, godzina 08:12 Księżpol
Stanowiska dyrektorów powierzone
we wtorek, godzina 10:30 Żelebsko
Powrót legendy na festiwalu w Żelebsku
dzisiaj, 09:45 Biłgoraj
Nie żyje prokurator Marek Głowala
W środę 26 czerwca zmarł prokurator Marek Głowala - prokurator Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju. W latach 2016-2019 kierował tą jednostką jako prokurator rejonowy.
w czwartek, godzina 13:21 Sól
Zderzenie osobówek na DW 858. Jedna osoba trafiła do szpitala
w czwartek, godzina 08:50 Długi Kąt
Ciężarówka wjechała w pociąg
w poniedziałek, godzina 07:58 Obsza
Jest przetarg na drogę, która skróci podróż na Podkarpacie
Na tę inwestycję mieszkańcy gmin Obsza w województwie lubelskim i Stary Dzików na Podkarpaciu czekali wiele lat. Ich oczekiwania powinny się spełnić za 1,5 roku. Wtedy powstanie droga, łącząca obydwie gminy i województwa. Gmina Obsza właśnie ogłosiła przetarg na realizację tego zadania, na które ma przyznane dofinansowanie z ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
w środę, godzina 10:31 Obsza
Cztery stanowiska dyrektorskie do obsadzenia
w poniedziałek, godzina 17:52 Biłgoraj
Zmiana na stanowisku prezesa Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej
w czwartek, godzina 18:35 Gmina Biłgoraj
Skarbnik gminy odwołana
Podczas IV sesji Rady Gminy Biłgoraj, która odbyła się w czwartek 27 czerwca, radni podjęli uchwałę o odwołaniu ze stanowiska skarbnik gminy Małgorzaty Kozłowskiej. Kto będzie pełnić tę funkcję?
dzisiaj, 07:48 Józefów
Nowa stawka za wywóz ścieków
w środę, godzina 13:56 Biłgoraj
Zmiany personalne w komendzie
w czwartek, godzina 14:36 Powiat
Tour de Pologne Women na drogach powiatu. W sobotę będą utrudnienia
W najbliższą sobotę 29 czerwca br. kolarki biorące udział w wyścigu "2. Tour de Pologne Women 2024" będą przejeżdżać przez powiat biłgorajski. Kolarki wjadą na teren powiatu biłgorajskiego od strony powiatu zamojskiego. W związku z tym wystąpią zmiany w organizacji ruchu oraz utrudnienia w gminach Frampol, Goraj, Turobin.
we wtorek, godzina 19:05 Gmina Łukowa
Osobówka w rowie. Kierujący trafił do szpitala [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 19:44 Frampol
Sołecka rywalizacja [WYNIKI]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl