Organizatorem wernisażu był Uniwersytet Trzeciego Wieku. Początkowo członkowie UTZ chcieli zaprosić ks. Tadeusza Sochana na spotkanie, odbywające się w ramach cyklicznych wykładów w drugim semestrze roku akademickiego 2013/2014. Po konsultacjach Zarządu Uniwersytetu, stwierdzono, że lepszym pomysłem jest zorganizowanie wystawy. Zgromadzona kolekcja liczy 11 obrazów i w br. tworzy wystawę Krasnobrodzkich Madonn.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonano 18 maja br. Uczestniczyli w niej burmistrz Janusz Rosłan i wicestarosta Stanisław Schodziński, a także mieszkańcy Biłgoraja związani z Uniwersytetem. Ksiądz Sochan przypomniał historię swojego uzdrowienia. - Dwutygodniowy chłopiec miał trudności z oddychaniem. Jego małe ciałko powoli zamierało. "Bóg dał. Bóg wziął" - ze łzami wypowiadali najbliżsi, żegnając się z nowo narodzonym. Ojciec ukradkiem docinał deski na trumienkę dla syna, babcia dyskretnie szyła, na śmierć wnuka, białą koszulkę. Jedynie matka szukała ratunku, choć wszyscy mówili, że go już nie znajdzie. Z Grabowicy do Krasnobrodu na skróty jest zaledwie 9 kilometrów. Z pośpiechem, przez pola i las, poszła do Matki w białym klasztorze, która jest Panią Roztocza. Co tam mówiła, jak prosiła o życie syna? Tego nie opowiadała. Wspominała tylko, że gdy wróciła do domu, dziecko było już zdrowe - czytał swoje spisane wspomnienia ks. Tadeusz Sochan. Wyjaśnił, że to znane mu z opowiadań mamy zdarzenie sprawiło, że zawsze w sposób szczególny czcił Matkę Bożą Krasnobrodzką, a być może miało także wplyw na jego decyzję o zostanie księdzem.
Podkreślił, że jego wizję Matki Boskiej Krasnobrodzkiej przelała na płótno Magdalena Maciocha, a kopia obrazu była wręczana wszystkim zespołom uczestniczącym w 18. Festiwalu w Górecku Kościelnym. Relację z tego wydarzenia znajdą Państwo w artykule Tłumy na Góreckim Festiwalu. Na wystawie obecna była mama Magdaleny. - To spotkanie pokazuje jak wielką rolę odgrywają pojedyncze osoby takie jak ks. Tadeusz. Magią jest organizowany przez Księdza Festiwal Maryjny, który jest formą modlitwy i artystycznych doznań - powiedziała Ewa Maciocha.
Po otwarciu wystawy, ks. Tadeusz Sochan zagrał dla zebranych na skrzypcach i gitarze, opowiadał także o swoim dzieciństwie spędzonym na wsi, rodzicach, rodzeństwie. Obrazy oglądać można w galerii BCK do 23 maja br.