W uroczystości, która zorganizowana została w środowe przedpołudnie udział wzięli twórcy, animatorzy kultury, ale również przedstawiciele władz. Obecny był starosta powiatu biłgorajskiego Marian Tokarski, wicestarosta Stanisław Schodziński oraz przewodniczący komisji oświaty Rady Powiatu Adam Olszta.
Wszystkich powitała dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Renata Socha.
Słowa uznania do twórców kultury skierował starosta Marian Tokarski. - Każdego roku, jako reprezentanci samorządu powiatowego spotykamy się z ludźmi, którzy kochają kulturę, tworzą ją i zajmują się jej rozpowszechnianiem, nie tylko na naszym terenie. Tak jest i dzisiaj. Spotykamy się z przedstawicielami różnych zawodów i różnych kręgó społecznych, ale wszystkich państwa łączy jedno - praca i poświęcenie na rzecz naszego dziedzictwa, jakim są obyczaje i tradycje - mówił.
- Czym byłoby społeczeństwo, gdyby nie nasza tożsamość kulturyowa - pytał retorycznie starosta.
Podczas spotkania wyróżniono następujące osoby:
Gmina ALEKSANDRÓW
Kazimiera Bielak - nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie.
Ewa Maciocha - inspektor ds. kultury i sportu, społecznik, animator kultury . W latach 1994-2001 Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Aleksandrowie.
Ks. dr Leszek Oberda - proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Aleksandrowie, autor książki o Aleksandrowie i Słudze Bożym ks. Błażeju Nowosadzie.
Gmina BIŁGORAJ
Tadeusz Małysza z Bukowej, twórca ludowy, od wielu lat kultywuje rodzinne tradycje uprawiając ginące rzemiosła. Od 20 lat zajmuje się wyrobem dranic i łubiarstwem.
Antoni Frączek z Bukowej, jest na terenie Gminy Biłgoraj jedynym czynnym dziś łyżkarzem. który wyrobem łyżek i wrzecion tkackich zajmuje się już ponad 30 lat.
Katarzyna Zygmunt z Korytkowa Dużego od lat zajmuje się wykonywaniem tradycyjnych pisanek biłgorajskich oraz palm wielkanocnych. Pisanki wykonuje metoda batikową.
Jan Lisiecki - przedstawiciel Stowarzyszenia "Więź" w Soli - organizator uroczystości patriotyczno - religijnych oraz konferencji naukowo - przyrodniczych.
Katarzyna Strzęciwilk - poetka ludowa. Rodowita solanka. W 2009r. ukazuje się jej Tomik Poezji opracowany i wydany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju z/s w Soli.
Jolanta Kurzyńska - nauczycielka, autorka scenariuszy i reżyserka przedstawień pt. "Wypominki Narodowe" przedstawicielka kapeli "Krążałka".
Gmina BISZCZA
Książek Stefania - mieszkanka wsi Gózd Lipiński - Poetka ludowa. Autorka różnego rodzaju wierszy i tekstów przyśpiewek do popularnych melodii ludowych.
Klecha Irena - mieszkanka Bukowiny - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bukowinie. Skupia wokół szkoły życie kulturalne. W swojej działalności ściśle współpracuje z samorządem gminnym.
Stanisława Żuk - jest wieloletnią członkinią zespołu Rutyna który aktywnie bierze udział w uroczystościach religijno - patriotycznych na terenie gminy oraz powiatu.
Wiesław Misztal - wieloletni organista, pracujący w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy. Czynnie uczestniczy w lokalnych wydarzeniach religijnych, społecznych, kulturalnych i patriotycznych.
Gmina FRAMPOL
Emilia Karwat poetka ludowa zam. Karolówka . Pisze wiersze ukazujące urodę małej ojczyzny, w której żyje i tworzy.
Ludwika Dolina pracownik MGOK we Frampolu . Działa w teatralnym ruchu amatorskim od szkoły średniej. Obecnie współpracuje z Biłgorajską Plejadą Literacką, która wspiera organizowany przez MGOK we Frampolu Konkurs Recytatorski Literackiej Twórczości Regionalnej.
Antoni Małek - mieszka w niewielkiej wsi Rzeczyce pod Frampolem. Od lat Pan Antonii zajmuje się wyrobem sit oraz drewnianych łyżek. U Pana Antoniego można zakupić różnej wielkości sita, a także robione z drewna przy pomocy dłuta łyżki, oraz specjalne starodawne drewniane miarki.
Gmina GORAJ
Diana Adamska - Animator kultury - instruktor do spraw upowszechniania muzyki w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju oraz dyrygent Chóru Parafialnego w Goraju Parafii pw. Św. Bartłomieja. Diana Adamska od 13 lat prowadzi Chór Bel Canto. Z mała przerwą prowadzi Dziecięcy Zespół Wokalny, zajęcia z nauki gry na instrumentach (gitara i pianino).
Janina Pydo - Twórca ludowy. Pani Janina Pydo śpiewa od dzieciństwa. Zna bogaty repertuar ludowy pieśni weselnych, pogrzebowych, religijnych, świeckich. Swoim talentem muzycznym dzieli się z mieszkańcami min. poprzez odprawianie "majówek", różańców żałobnych oraz innych uroczystości kościelno-obrzędowych. Zajmuje się również wyrobem oleju lnianego we własnej, tradycyjnej olejarni. Podtrzymuje to ginące zajęcie i jest jedną z nielicznych osób w powiecie biłgorajskim, która wyrabia ten produkt.
Gmina JÓZEFÓW
Marianna Kulpa - animatora kultury z 30 letnim stażem pracy, zajmującą się upowszechnianiem sztuki teatralnej wśród dzieci i młodzieży oraz
Marianna Żmuda związaną z ludowym zespołem śpiewaczym "Hamernianki" z Hamerni, która od młodości zajmuje się twórczością ludową literacką na potrzeby swojego zespołu. Jest żywym przykładem bezinteresownego zaangażowania w rozwój kultury ludowej.
Gmina KSIĘŻPOL
Janina Janda - Janina jest osobą o wielu pasjach, któe realizuje m.in. w Klubie Seniora działającym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu, do którego regularnie dojeżdża rowerem, pokonując łączną trasę 12 km.
Teresa Fus Pani Teresa projektuje i tworzy przepiękne elementy dekoracyjne z użyciem wyłącznie surowców naturalnych. Specjalizuje się również w koronkarstwie, hafcie krzyżykowym i bibułkarstwie. Jest stałą, niezwykle aktywną i kreatywną uczestniczką warsztatów artystycznych organizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu.
Gmina ŁUKOWA
Skład Zespołu: Lidia Dudeczka - szefowa zespołu, Danuta Dzikoń, Maria Herda, Halina Kowalik, Marzanna Kuśmierz, Marianna Paczwa, Józefa Szewczyk
Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV został założony w 1987 roku Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej. Jego repertuar, czyli łukowskie prastare pieśni weselne, pasyjne i kolędy znaleźć można na płytach CD i książce "Mała Ojczyzna. Pieśni korzeni" wydawanych przez GOK w Łukowej oraz płycie z przyśpiewkami wydanej przez "Stowarzyszenie Miłośników Gminy Łukowskiej".
Gmina OBSZA
Leokadia Mucha - członkini zespołu śpiewaczego i folklorystycznego Zamszanki z Zamchu. Pani Leokadia podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w roku 2013 zdobyła II nagrodę w kategorii solistów.
Padiasek Krystyna - bibliotekarka biblioteki Publicznej w Obszy. założycielka koła teatralnego, oraz klubu dyskusyjnego działającego przy bibliotece Publicznej. Animator wielu zajęć dla młodzieży szkolnej, oraz zajęć świetlicowych dla najmłodszych.
Marianna Grzymała - Chrzanowska - autorka książek - "Leć głosie po rosie" i "A orkiestr grało mi wiele' opisująca życie mieszkańców wsi Babice oraz stosunki polsko - ukraińskie.
Gmina POTOK GÓRNY
Ks. Grzegorz Szlązak - wikariusz parafii Potok Górny, Jest nauczycielem religii gimnazjum w Szyszkowie. Prowadzi grupę "Oazową" oraz scholę parafialną akompaniując na gitarze. Co roku młodzież korzysta w wyjazdowych rekolekcji. Udziela się społecznie, wspiera wiele przedsięwzięć kulturalnych organizowanych na terenie gminy.
Stefan Stepniowski - zam. Potok Górny - jest emerytem, zajmuje się stolarstwem artystycznym. Wykonuje kwietniki, obudowy studni, kapliczki, huśtawki itp. Dużym zainteresowaniem cieszy się samochód FIAT 126 p w obudowie drewnianej, domek na kółkach oraz sanie dopinane do tego pojazdu. Wszystkie prace są zdobione malowidłem i rzeźbą. Wyroby te prezentowane są na różnego rodzaju i imprezach kulturalnych.
Wiesław Pułapa - rzeźbiarz wyroby z drewna ,mieszka w Lipinach Dolnych.
Gmina TARNOGRÓD
Anna Kuziak , (nauczycielka historii, wolontariuszka Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego. Autorka scenariuszy i przygotowania uroczystości patriotycznych na terenie miasta i gminy Tarnogród).
Gabriel Korniak , (animator kultury - muzyk, akompaniator zespołów pracujących przy TOK, wieloletni członek Tarnogrodzkiej Kapeli Ludowej, wolontariusz Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego).
Gmina TERESZPOL
Dorota Dobosz - animator kultury z Gminy Tereszpol. nauczyciel muzyki w Zespole Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie. Założycielka i kierownik chóru "OAZA", który od 2013 r. zarejestrowany jest w Krajowym Rejestrze Sądowym
Magdalena Marzec - twórca ludowy z Gminy Tereszpol , dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol. Jej pasja to rękodzieło.
Gmina TUROBIN
Maria Trumińska, aktywność zawodową rozpoczęła w 1954 roku. Starała się dotrzeć do najodleglejszych zakątków gminy, by integrować lokalną społeczność do działania na rzecz rozwoju kultury. Swój talent i doświadczenie przekazywała młodszym ludziom, ucząc ich kultywowania rodzimych tradycji
i zwyczajów. Słowa pisanych przez nią tekstów, (piosenek i kabaretów) do dziś znają mieszkańcy gminy, do dziś niektóre są śpiewane podczas różnych uroczystości.
Marianna Stadnicka - Pani Marianna Stadnicka przed kilkoma laty wróciła do Turobina i od razu włączyła się w aktywizowanie lokalnej społeczności. Przez pewien czas była sołtysem miejscowości Turobin, obecnie pełni funkcje radnej i aktywnie działa w Komisji Kultury Rady Gminy Turobin.
Miasto BIŁGORAJ
Małgorzata Jabłońska - Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju, - starszy bibliotekarz - odpowiedzialna za całokształt prac związanych z prawidłowym kierunkiem gromadzenia, ewidencji, opracowania i udostępniania zbiorów bibliotecznych.
Alicja Janik - Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju, Filia Biblioteczna Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży, - starszy bibliotekarz - aktywna i ambitna propagatorka czytelnictwa wśród najmłodszych i młodych czytelników Biłgoraja. Prowadzi Dyskusyjny Klub Książki /DKK/, który kreuje modę na czytanie oraz daje możliwość spotkań autorskich ze znanymi pisarzami dla dzieci i młodzieży.
ks. Krzysztof Maj - kapelan Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego " Zawisza" działającego przy Parafii pw. WNMP w Biłgoraju.
ks. Kan. Henryk Stec - były proboszcz kościoła Chrystusa Króla w Biłgoraju , budowniczy nowego kościoła , pielęgnujący Kult Chrystusa Króla.
ks. Leszek Boryło - wikariusz parafii pw św Jerzego w Biłgoraju, autor i reżyser inscenizacji Misterium Męki Pańskiej.
Bogdan Ciosmak - kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, organizator Przeglądów Twórczości Muzyczno - Teatralnych Osób Niepełnosprawnych.
MUZEUM ZIEMI BIŁGORAJSKIEJ
Tomasz Brytan - animator kultury Pan Tomasz Brytan od wielu lat współpracuje z Muzeum, działa także w Biłgorajskim Towarzystwie Regionalnym, zajmuje się też popularyzacją dziejów powstania styczniowego. Jest autorem licznych publikacji o charakterze regionalnym, jego ostatnia książka to "Borowe Młyny".
MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY
Edyta Buczek - nauczyciel MDK w Biłgoraju, animator kultury z wieloletnim stażem pracy z dziećmi i młodzieżą. Stworzyła własną imprezę "Taniec i Poezja" na podwalinach tańca współczesnego, którą cyklicznie realizuje.
Ewa Chuchro - nauczyciel MDK w Biłgoraju, twórca kultury ludowej poprzez prowadzenie Zespołu Tańca Ludowego "Tanew". Pani Ewa Chuchro prowadzi Zespół Tańca Ludowego "Tanew".