Stan dróg powiatowych w naszym regionie, w tym również w Powiecie Biłgorajskim, w wielu miejscach jest wręcz fatalny. Prowadzone przez powiat prace remontowe dróg są niewystarczające nie tylko do tego, by stan dróg poprawić, ale nawet do tego, by stan ten się nie pogorszył.
Sytuacja jest zła nawet pomimo tego, że gminy współfinansują remonty dróg powiatowych. Jedyną gminą w Powiecie Biłgorajskim, która tego nie czyni, jest Gmina Biszcza, której jest Pan zresztą mieszkańcem. Właśnie z powodu braku współfinansowania ze strony Gminy Biszcza, władze powiatu praktycznie w ogóle nie dokonują remontów dróg na jej terenie. Jak się wydaje jest to swego rodzaju szantaż. Ustawowym zadaniem powiatu jest utrzymanie infrastruktury dróg powiatowych w całym powiecie. Gminy mają swoje zadania, w tym utrzymanie dróg gminnych. Współfinansowanie zadań powiatu może być jedynie wyjątkiem. Tymczasem w Powiecie Biłgorajskim to współfinansowanie stało się zasadą. Jest to swego rodzaju patologia, która podważa w ogóle sens funkcjonowania powiatu. Jeżeli ma być tak, że powiat będzie od tego, by zbierać środki od gmin i za te środki wykonywać swoje ustawowe zadania, to zdecydowanie taniej byłoby zlikwidować tę jednostkę samorządu terytorialnego. Zwłaszcza, że administracja powiatowa jest bardzo rozbudowana i kosztowna.
Utworzenie powiatów przed 14 laty było zasadniczo dobrym posunięciem rządzących. Niewątpliwie ten pośredni szczebel samorządowy (pomiędzy gminą i województwem) ma swoje ważne zadania do zrealizowania. Widać jednak, najlepiej bodaj na przykładzie Powiatu Biłgorajskiego, że zakres zadań powierzonych powiatom jest zbyt duży w stosunku do ich możliwości. Oczywiście są takie powiaty które radzą sobie znacznie lepiej, niż Powiat Biłgorajski - ocenę w tej kwestii należy zostawić wyborcom. Problem jednak jest i trzeba go podnosić na szczeblu centralnym po to, by przemodelować powiaty, powierzyć im zadania na miarę ich możliwości. Problemu tego nie da się załatwić ściąganiem "haraczy" od gmin.
Mając na uwadze powyższe uprzejmie proszę Pana Starostę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
Jaki jest procent współfinansowania remontów dróg powiatowych przez gminy? - proszę podać kilka przykładów;
Ile środków w ostatnich trzech latach przekazał Powiat Biłgorajski, którego jest Pan Starostą, na remont dróg powiatowych w Gminie Biszcza, której jest Pan mieszkańcem?
Ile środków w tym samym okresie czasowym przekazał Powiat Biłgorajski na remont dróg dla przykładu w Gminie Księżpol i w Gminie Łukowa?
Ile środków zostało przekazanych przez wszystkie gminy Powiatu Biłgorajskiego dla powiatu na remont dróg (a także chodników) powiatowych w tym roku i ile własnych środków na ten cel wydał Powiat Biłgorajski?
Czy problem braku radzenia sobie Powiatu Biłgorajskiego (jak i powiatów w ogóle) z własnymi zadaniami podnosił Pan Starosta w korespondencji z właściwymi władzami centralnymi? - uprzejmie proszę o kopię takiej korespondencji;
Czy zdaniem Pana Starosty sytuacja, w której gminy sponsorują wykonywanie zadań powiatowych jest sytuacją normalną, czy też patologią, którą należy jak najszybciej ukrócić?
Jaki jest roczny koszt utrzymania administracji powiatowej Powiatu Biłgorajskiego (wynagrodzenia i koszty utrzymania Starostwa Powiatowego)?
Jaki procent w budżecie Powiatu Biłgorajskiego zajmują środki na utrzymanie administracji Powiatu Biłgorajskiego?
Proszę o podanie kosztów budowy siedziby Starostwa Powiatowego w Biłgoraju i jej procentowego udziału w wydatkach inwestycyjnych budżetu powiatowego w poszczególnych okresach budowy.
Uprzejmie proszę Pana Starostę o udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania w terminie przewidzianym w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora.
Sławomir Zawiślak, poseł na Sejm