fot.archiwum
W Zespole Szkół Ogólnokształcących do matury przystąpi 353 uczniów, w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących maturę będzie pisać łącznie 216 uczniów w różnych typach szkół : technikum 4-letnim - 96 uczniów, technikum uzupełniającym - 20, liceum ogólnokształcącym - 75 uczniów, a w liceum uzupełniającym - 25 uczniów.
Maturę w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej napisze 257 uczniów. W tej szkole także uczniowie przystępują do egzaminu w różnych typach szkół: najwięcej w 4-letnim technikum - 160, w technikum uzupełniającym 27 uczniów, maturą kończy edukację ostatnia klasa liceum profilowanego - 52 osoby i w liceum uzupełniającym 18 osób.
W Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących do matury powinno przystąpić 263 uczniów. 190 w Liceum, 52 w technikum 4-letnim i 21 w technikum uzupełniającym.
Ogółem tegoroczna liczba biłgorajskich maturzystów wynosi 1089 uczniów.
- To liczby szacunkowe, tyle osób kończy w tym roku szkołę. Z różnych powodów młodzież do matury może nie przystąpić - zastrzega Jan Koman, kierownik Wydziału Edukacji w biłgorajskim Starostwie.
Chętni do zdania matury muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Tutaj mają możliwość wyboru między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim lub niemieckim,czy rosyjskim. Te przedmioty obowiązkowo trzeba zdać na poziomie podstawowym. Wybrać można jednak także poziom rozszerzony. Maturzysta ma ponadto do wyboru sześć przedmiotów dodatkowych, które także zdaje na wybranym poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Przedmioty jakie może zdawać to wiedza o społeczeństwie, biologia, chemia, fizyka, geografia, historia.