Akredytacja jest to zewnętrzny proces oceny, który dotyczy instytucji opieki zdrowotnej dobrowolnie poddającej się ocenie opartej na określeniu stopnia zgodności z wcześniej znanymi standardami akredytacyjnymi, wykonywany przez bezstronny i niezależny w decyzjach profesjonalny ośrodek akredytacyjny.
W całej Polsce liczba placówek posiadających aktualny certyfikat akredytacji na dzień 18 lutego 2013 roku to zaledwie 105 szpitali. Jak informuje na swojej stronie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, w województwie lubelskim znajduje się zaledwie 8 placówek posiadających taki certyfikat.
Wypełnienie i złożenie wniosku akredytacyjnego do Ministra Zdrowia za pośrednictwem ośrodka akredytacyjnego, będzie pierwszym krokiem rozpoczynającym proces kwalifikacji biłgorajskiego szpitala do procesu Akredytacji. Program akredytacji prowadzony jest w oparciu o powszechnie znane i opublikowane zasady. Akredytacji udziela Minister Zdrowia, na podstawie rekomendacji Rady Akredytacyjnej, w formie certyfikatu akredytacyjnego, po przeprowadzeniu procedury oceniającej spełnianie standardów akredytacyjnych.
Najważniejszym etapem dla szpitala ubiegającego się o akredytację jest wdrożenie wymagań standardów akredytacyjnych Programu Akredytacji Szpitali. Standardy dotyczą istotnych elementów udzielania świadczeń, stawiają wysokie wymagania dla placówek podejmujących wysiłek wprowadzania zmian. Cennym elementem systemu akredytacji jest to, iż pojedyncza placówka, taka jak szpital, ma możliwość dokonania samooceny poprzez porównanie się z wzorcami dobrego postępowania jakimi są przyjęte standardy akredytacyjne oraz określenie w ten sposób własnych, słabych stron. Pozwala to na poszukiwanie sposobów poprawy funkcjonujących wewnątrz jednostki procesów. Pomyślna decyzja o przyznaniu akredytacji wiąże się z dużym nakładem pracy poniesionym w celu wdrożenia standardów w szpitalu i przygotowania do wizyty akredytacyjnej. Wymagania standardów akredytacyjnych obejmują funkcjonowanie szpitala jako całości w tym część medyczną, administracyjną i techniczną.
Certyfikat akredytacyjny wydawany jest na okres trzech lat i stanowi dowód, iż szpital cechuje się wysokim poziomem funkcjonowania oraz dobrą jakością udzielanych świadczeń.
Jeśli szpital akceptuje wyniki raportu, Ośrodek Akredytacyjny przedstawia dokumentację z przeglądu Radzie Akredytacyjnej, która podejmuje uchwałę o rekomendowaniu bądź nie rekomendowaniu Ministrowi Zdrowia udzielenia akredytacji dla szpitala. 75% możliwej do uzyskania liczby punktów jest wartością niezbędną do otrzymania akredytacji. Minister Zdrowia może przyznać akredytację na okres 3 lat lub odmówić przyznania akredytacji. Jeśli Minister Zdrowia uwzględni rekomendacje Rady Akredytacyjnej, szpital otrzymuje certyfikat potwierdzający spełnienie standardów akredytacyjnych w zakresie lecznictwa szpitalnego. Akredytacja obowiązuje od dnia podpisania certyfikatu akredytacyjnego przez Ministra Zdrowia.