Szanowny Pan Janusz Rosłan Burmistrz Miasta Biłgoraj
My, rodzice dzieci uczęszczających do Samorządowego Przedszkola 105/VI/2012 Nr 2 w Biłgoraju, jesteśmy zaniepokojeni załącznikiem do zarządzeniem Nr z dnia 13 marca 2012 roku w sprawie zasad sporządzania arkuszy organizacyjnych w roku szkolnym 2012/2013 w przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Biłgoraj. Jesteśmy zdania, że ograniczenie kadry pedagogicznej w przedszkolach jest nie do przyjęcia.
Obowiązkiem rodziców jak i nauczycieli jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa, a proponowane przez Pana rozwiązania z całą pewnością temu nie służą. Jeden nauczyciel wychowawca pracujący z grupą w czasie realizacji podstawy programowej (Załącznik Nr 1 do Zarządzenia, pkt 3.5) to zdecydowanie za mało. Grupa przedszkolna liczy przecież 25 wychowanków, wystarczy, że jeden z nich potrzebuje pomocy nauczyciela przy korzystaniu z toalety, a w tym czasie reszta dzieci zostaje sama. Nauczyciel jest odpowiedzialny za życie, zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci, które powierzamy jego opiece.
Jak będzie to możliwe przy tak drastycznej redukcji etatów?
Zaniepokojenie powoduje też fakt, że po realizacji podstawy programowej (tj. o godzinie 13:00) dzieci znajdą się w grupach łączonych (Załącznik Nr 1 do zarządzenia, pkt. 3.6), które również mogą liczyć 25 wychowanków. Wiąże się to z dzieleniem grupy i umieszczeniem w różnych salach, a tym samym ze zmniejszonym poczuciem bezpieczeństwa dzieci (znów inny nauczyciel i poszukiwanie dziecka przez rodziców po całej placówce). Dyskusyjny jest także brak nauczyciela podczas zajęć dodatkowych Nr 1 do zarządzenia, pkt. 3.9). Stwarza to sytuacje stresujące, zwłaszcza dla nowoprzyjętych 3-latków.
Ponadto zastanawia nas, w jaki sposób, podczas zajęć dodatkowych, np. rytmiki, nauczyciel grając na pianinie ma w tym samym czasie "mieć oko" na wszystkie dzieci? Ograniczenie zatrudnienia pań woźnych również budzi nasz niepokój (Załącznik (Załącznik Nr 1 do zarządzenia, pkt. 5.2). Do obowiązków woźnej należy nie tylko dbanie o porządek i czystość, ale również pomoc przy podawaniu dzieciom posiłków, przy karmieniu, ubieraniu się, a także opieka podczas spacerów i wycieczek ( załącznik nr 2) Jesteśmy pełni obaw czy przy tak ograniczonym personelu przedszkole będzie w stanie zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. Potrzeba szeroko rozumianego bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Dla nas, rodziców, bezpieczeństwo i dobro naszych dzieci są najważniejsze.
W związku z powyższym zwracamy się do Pana Burmistrza z prośbą o rozwianie naszym wątpliwości i udzielenie odpowiedzi na kilka nurtujących nas pytań:
1. W jaki sposób jedna pani wychowawczyni ma zapewnić bezpieczeństwo 25 wychowanków? Co w sytuacji, gdy jedno z dzieci będzie potrzebowało dłuższej pomocy np. w toalecie lub w razie niespodziewanej choroby (wymioty, itp.)? Kto w tym czasie będzie opiekował się pozostałymi przedszkolakami?
2. W jaki sposób będzie realizowana podstawa programowa ( załącznik nr 3), która wyraźnie mówi, że co najmniej 1/5 czasu (w przypadku młodszych dzieci 1/4) dzieci powinny spędzać na świeżym powietrzu? Dwie panie woźne na 7 grup przedszkolnych nie będą w stanie pomóc w sprawowaniu opieki nad dziećmi podczas spacerów i wycieczek. Kto w tym wypadku przejmie ten obowiązek?
3. Co z wycieczkami do miejsc użytku publicznego? Grupa liczy 25 wychowanków, podczas wycieczki 1 nauczyciel może mieć pod swoją opieką tylko 15 dzieci. Czy ze względu na ograniczoną ilość opiekunów tego typu wyjścia będą niemożliwe? A jeśli według Pana Burmistrza nic się w tej kwestii nie zmieni, to ponawiamy nasze pytanie:, kto będzie sprawował opiekę nad dziećmi?
4. Jeżeli o godzinie 13:00 (po realizacji podstawy programowej) dzieci mają się znaleźć w grupach łączonych, w jaki sposób najmłodsi będą mogli odpocząć? Co z leżakowaniem w grupach trzylatków? Czy wystarczy nauczycieli sprawujących nad dziećmi opiekę?( Przecież nauczyciel może zajmować się 25 dzieci, a po godzinie 13 liczba ta będzie wielokrotnie zwiększona)
5. Liczba dzieci w przedszkolu w roku szkolnym 2012/2013 nie ulegnie zmianie, dlaczego więc uległa drastycznej zmianie liczba oddziałów?
Ponadto na podstawie art. 4,6,10 Ustawy z dn.6.09.2001r. Dz. u. 2001 nr 112 poz. 1198 z.m wnioskujemy o odpowiedź na poniższe pytania: - Ile oddziałów od września 2012 będzie liczyło Samorządowe Przedszkole Nr 2? - Czy na ulicy Przemysłowej będą 4 oddziały Samorządowego Przedszkola Nr 2 a jeśli nie to z jakiego powodu? - Czy spółka Junior rozpocznie działalność od września 2012 i czy będzie prowadziła przedszkole na ulicy Przemysłowej? Liczymy na konkretne i jednoznaczne odpowiedzi na nasze pytania. Prosimy również o nie odsyłanie nas po odpowiedzi do Dyrektorów przedszkoli, ponieważ to nie oni wydali w/w zarządzenie i szczegółowe wytyczne zawarte w załączniku nr 1.
Z poważaniem Rodzice dzieci uczęszczających do Samorządowego Przedszkola Nr 2 w Biłgoraju