Teraz, po przyjęciu uchwał, gmina podpisze z powiatem porozumienie, które, po zakończeniu inwestycji, umożliwi przekazanie środków samorządowi powiatowemu. Zarząd Dróg Powiatowych ogłosi przetarg i będzie odpowiadać za wykonanie robót. Nowa nawierzchnia ma być położona na, przebiegających przez teren zabudowany, odcinkach obydwu dróg.
Ponadto podczas środowej sesji radni tak zmienili plan zagospodarowania przestrzennego, by umożliwić operatorom telefonii komórkowej budowę stacji bazowych. - Zależy nam na tym, by tego typu maszty powstawały, ponieważ są rejony, na przykład w okolicach wsi Długi Kąt czy Stanisławów, gdzie, gdyby nie telefony stacjonarne, łączność ze światem byłaby bardzo utrudniona - tłumaczy burmistrz Roman Dziura. Dotychczasowy plan zagospodarowania, opracowany prawie osiem lat temu, w praktyce uniemożliwiał tego typu inwestycje.
Radni zajmowali się również kosztami usług opiekuńczych, świadczonych przez pracowników ośrodka pomocy społecznej. Chociaż powinny one być wyższe, m.in. w związku z ustawowym podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia i wzrostem innych kosztów pracy, to jednak Rada Miejska przyjęła uchwałę, powodującą w praktyce, że osoby korzystające z opieki nie będą płacić więcej niż do tej pory. Niewykluczone jednak, że jeszcze w tym roku zasady świadczenia takich usług zmienią i będą one... tańsze. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w przyszłości nie będą się tym zajmować pracownicy ośrodka, lecz podmiot, który wygra konkurs. To powinno spowodować konkurencję na rynku takich usług, a w konsekwencji spowodować obniżkę cen nawet o połowę - prognozuje Roman Dziura.
Zgodnie z wymogami ustawowymi radni Józefowa przyjęli też program opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Taki dokument muszą przyjąć wszystkie samorządy, ale w przypadku Józefowa była to formalność. Józefów, jako jedna z nielicznych gmin w regionie, od lat ma własny "tymczasowy punkt przetrzymywania zwierząt", który w jej imieniu prowadzi spółdzielnia socjalna osób niepełnosprawnych. - W wielu gminach takich ośrodków czy właściwych schronisk nie ma, dlatego samorządy często zlecały wyłapywanie bezpańskich psów firmom, które... wypuszczały je na terenie innej gminy. Teraz praktyki te zostały ukrócone - uważa burmistrz Józefowa.
Podczas środowej sesji radni zdecydowali też, że z przyszłorocznego budżetu gminy nie będą już wydzielać środków na fundusz sołecki. Do tej pory do dyspozycji poszczególnych sołectwo przekazywano około 200 tysięcy złotych rocznie, ale nawet 40 procent środków samorząd mógł odzyskać z budżetu państwa. Teraz jednak, w przypadku gminy Józefów państwowy udział spadł do zaledwie 10 procent i takie rozwiązanie przestało być oplacalne. Stąd decyzja, by zamiast na fundusz, przeznaczać te środki na na przykład wkład własny w projektach unijnych. - Za jedną złotówkę z funduszu możemy pozyskać dwie lub nawet trzy złotówki ze środków unijnych i za te same pieniądze realizować poważniejsze przedsięwzięcia - argumentuje burmistrz Dziura. Samorząd otrzyma zdecydowanie mniejszy zwrot środków z funduszu sołeckiego już za bieżący rok, który, po decyzji radnych, jest ostatnim z oddzielnym funduszem dla wsi.