Jutro mija 70. rocznica powstania Armii Krajowej. To okazja nie tylko do złożenie wieńców w hołdzie bohaterom, odprawienia uroczystej mszy św., czy zorganizowania wystawy fotograficznej, taka okrągła rocznica to także powód, by o niezwykłej historii przypomnieć młodzieży, która jedynie na szkolnych lekcjach ma okazję zapoznać się z wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat.
Takie spotkanie odbyło się w poniedziałek, 13 lutego br., w bibliotece Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju. Uczniowie klas o profilu humanistycznym mieli okazję posłuchać o powstaniu organizacji, która znacząco wpłynęła na losy Polski podczas II wojny światowej.
O ważnych aspektach historii opowiadał zgromadzonym uczniom Tomasz Książek, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, niestety z powodów obiektywnych swoich wspomnień z tego okresu nie mógł przekazać kombatant, świadek tamtych wydarzeń, kpt. Stanisław Mazur.
Młodzież, która lekcje o II wojnie światowej ma jeszcze przed sobą, mogła dowiedzieć się np. jakie obwody funkcjonowały na terenie powiatu biłgorajskiego, jak również kto w Biłgoraju był najbardziej aktywnych członkiem AK. Ale nie tylko, wiceprezes wyjaśnił także dlaczego w szeregi tej organizacji wstępują ludzie nie będący uczestnikami zdarzeń. - Status związku pozwala ludziom młodszym na udział w swoich strukturach, którzy nie przeżyli wojny, a utożsamiają się z etosem AK i którzy te ideały próbują przekazywać kolejnym pokoleniom, oczywiście takie osoby mają status członków nadzwyczajnych i nie przysługują im prawa kombatantów - wyjaśnił Tomasz Książek.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach uroczystych obchodów 70. rocznicy powstania Armii Krajowej. Wczoraj, czyli w niedzielę, 12 lutego odbyła się uroczysta msza św., organizatorzy zaprosili także na wystawę fotograficzną, dokumentującą tamte wydarzenia.
Jutro natomiast o godz. 9 rozpocznie się kolejna część uroczystości, która odbędzie się w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. W planach są występy zaproszonych gości, z wykładem wystąpi dr. Adam Balicki. Zebrani będą mogli także zobaczyć montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży szkolnej.