Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2024.08.16 15:02 | aktualizacja: 2024.08.16 15:03

Odżelaziacz wody nie jest skuteczny? Poznaj najczęstsze błędy

Odżelaziacze wody to często najlepszy ratunek na przekroczenia żelaza oraz manganu w wodzie. Co jednak, jeśli mimo najszczerszych chęci i pracy urządzenia do odżelaziania wody, nadal nie widać efektów? Gdzie dokładnie leży problem? Co można z tym zrobić?
Odżelaziacz wody nie jest skuteczny? Poznaj najczęstsze błędy
Odżelaziacz wody nie jest skuteczny? Poznaj najczęstsze błędy

Jeśli jesteście właścicielami własnego ujęcia wody, musicie liczyć się z możliwością wystąpienia problemu żelaza oraz manganu. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z problemem jest zastosowanie odpowiedniego odmanganiacza i odżelaziacza wody. Sposobów na usuwanie żelaza oraz manganu z wody można wymienić co najmniej kilka. Nie każdy będzie tak samo skuteczny w danym przypadku i to należy podkreślić.

Czasami zdarza się, że mimo dokonania inwestycji w urządzenie odżelaziające i odmanganiające wodę, nadal nie widać efektów działania lub widać je przez chwilę. Istnieje kilka przyczyn tego, że żelazo i mangan nie są redukowane z wody tak, jak powinny.

Wkład odżelaziający zamiast profesjonalnego odżelaziacza wody

Jest spora grupa osób, która chce przyoszczędzić i jest zdania, że niewielki filtr narurowy z wkładem odżelaziającym poradzi sobie tak samo dobrze z żelazem i manganem jak profesjonalna stacja uzdatniania wody. Nic bardziej mylnego! To sposób, który może i jest wystarczający przy niektórych wodach, jednak jest to zdecydowana mniejszość. Znacznie częściej potrzeba naprawdę dużej butli ze złożem odżelaziającym lub nawet kilku urządzeń na skuteczne zwalczenie problemu.

Filtr narurowy z wkładem odżelaziającym posiada wewnątrz naprawdę mało materiału filtracyjnego. To rzutuje na dość krótki okres kontaktu wody ze złożem. Do tego jest to niewielka powierzchnia filtracyjna. To wszystko sprawia, że skuteczność takiej opcji jest naprawdę niewielka. W znaczącej ilości przypadków niewystarczająca. Ponadto złoże w filtrze narurowym trzeba wymieniać tak często, że szybko staje się to zwyczajnie nieopłacalne.

Ekspert radzi: "Metody odżelaziania wody należy dobierać indywidualnie, a jedną z pierwszych czynności przeprowadzanych na tym etapie powinny być badania wody". Źródło: https://www.filtry-do-wody.info/blog/jak-usunac-zelazo-z-wody/

Niewłaściwie dobrany odżelaziacz wody

Za niedostateczne efekty odżelaziania wody może być odpowiedzialny zły wybór urządzenia. Najczęściej dzieje się tak, kiedy właściciele własnych ujęć wody dobierają sprzęt na własną rękę, bez konsultacji z ekspertem. Jeśli urządzenie będzie źle dobrane, na początku może wszystko działać prawidłowo, ale z czasem będzie to coraz słabsze. Pogarszające się efekty uzdatniania wody są najlepszym świadectwem nieprawidłowego doboru urządzenia. Na liście najczęstszych błędów w tym zakresie wymienić można:

  • Bezrefleksyjne kupno urządzenia, nie zwracając przy tym uwagi na parametry i zmienne
  • Kierowanie się opiniami osób, które mają u siebie odżelaziacz wody (fora internetowe, rozmowy) - każdy przypadek jest inny, a każda woda może mieć nieco inne parametry. Tu urządzenie musi być dokładnie dopasowane do indywidualnego przypadku
  • Kupno stacji wielofunkcyjnej - nie usunie żelaza i manganu w każdym przypadku. Woda mus mieć wysoką utlenialność, przekroczenia żelaza i manganu nie powinny być zbyt duże. Surowa woda nie powinna też cechować się występowaniem mętności. Jeśli którykolwiek z tych warunków nie zostanie spełniony, stacja wielofunkcyjna nie poradzi sobie z problemem
  • Wybór odżelaziacza wody o dużo niższej wydajności niż zalecana - w ramach poczynienia oszczędności użytkownik wybiera mniejszy model niż potrzebny w rzeczywistości wierząc, że nie przełoży się to na efekty działania odżelaziacza i odmanganiacza wody. Jeśli zużycie wody jest duże, a wydajność urządzenia mała, to oczyszczona woda może nie być dostarczana w każde miejsce jej poboru. Na przykład możemy używać odżelazionej wody pod prysznicem, jednak nie popłynie już do pralki i zmywarki

Za niska wydajność pompy

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, to przy wyborze najlepszego odżelaziacza i odmanganiacza wody ogromne znaczenie ma wydajność pompy tłoczącej wodę. Wybór odpowiedniego modelu bardzo rzutuje na ostateczne efekty odżelaziania i odmanganiania wody. Nie ma to różnicy czy mowa o pompie hydroforowej, czy głębinowej - jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego wydatku wody. Jest to bardzo ważne podczas procesu przepłukiwania złoża filtracyjnego.

Zazwyczaj przy przepłukiwaniu złoża odżelaziającego i odmanganiającego potrzebne jest bardzo duże ciśnienie. Im większa butla i wyższa wydajność urządzenia, tym więcej mocy pompy potrzeba przy płukaniu, aby dokładnie oczyścić materiał filtracyjny z zalegających złogów utlenionego żelaza i manganu. Pompa i studnia o zbyt małej wydajności zaważają na wydajności procesu regeneracji. Jeśli płukanie złoża będzie niedokładne, odbije się to na skuteczności procesu redukcji żelaza oraz manganu z wody. Nieprawidłowa regeneracja przekłada się na żywotność złoża. Przez brak właściwego płukania szybko mogą wyczerpać się jego właściwości.

Warto doczytać: "Dobór pomp polega na wyborze pompy o parametrach odpowiednich do potrzeb. Pompa powinna tłoczyć objętość cieczy lub osadów odpowiednią do potrzeb (wydajność), gdyż to warunkuje jej efektywne wykorzystanie". Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa

Zbyt rzadka regeneracja odżelaziacza wody

Jest to dość częsty błąd w przypadku odżelaziaczy i odmanganiaczy wody regenerowanych nadmanganianem potasu lub chlorkiem sodu (stacji wielofunkcyjnych). Niekiedy żelazo i mangan zbierają się na złożu filtracyjnym szybciej, niż to było przewidziane. Nie może przez to zachodzić dalsza wymiana między złożem a wodą. Przez to woda wzbogacona o mangan oraz żelazo płynie dalej do instalacji, a problem nie znika.

Proces regeneracji we wspomnianych wyżej odżelaziaczach i odmanganiaczach odbywa się automatycznie. Kieruje nim głowica sterująca, którą należy jednak wcześniej odpowiednio zaprogramować. Im woda zawiera w sobie więcej żelaza i manganu lub im więcej jest jej zużywanej, tym częściej powinna odbywać się regeneracja złoża. Choć te zwykle wprowadza przy instalacji serwisant z profesjonalnej ekipy, to częste bywają przypadki, w których to domownicy przychodzą i wprowadzają później własne, często niewłaściwe ustawienia. To się dzieje z chęci zaoszczędzenia na wywozie szamba czy płatnościach za kanalizację. Skutkiem takiego postępowania jest to, że regeneracja nie rozpoczyna się po upływie tygodnia (jak to powinno być w pierwotnych założeniach), ale na przykład co dwa tygodnie. Przez to złoże w odżelaziaczu i odmanganiaczu wody jest znacznie mniej wydajne, uzdatnianie wody mniej skuteczne, a do tego spada żywotność i konieczna jest przedwczesna wymiana. Koszty niewłaściwych praktyk przewyższają więc ostatecznie zakładane oszczędności.

Zestaw hydroforowy niekompatybilny z odżelaziaczem wody

Zdarzają się sytuacje, w których najpierw do gospodarstwa domowego kupuje się zestaw hydroforowy, a dopiero później okazuje się, że niezbędny będzie proces odżelaziania wody. Nie jest to zwykle trafiona kolejność. Dość częste są przypadki, kiedy właściciele gospodarstwa domowego decydują się na zestaw ze zbiornikiem hydroforowym z membraną, a ostatecznie okazuje się, ze przekroczenia żelaza i manganu są tak wysokie, iż najlepszą opcją byłby najbardziej wydajny odżelaziacz i odmanganiacz wody, wykorzystujący wstępne napowietrzanie i współpracujący z hydroforem bezprzeponowym, jak na przykład Ecoperla Sanitower M.

Specjaliści piszą: "Odżelaziacze wody wykorzystujące wstępne napowietrzanie wody to niezawodny klasyk! Ta metoda jest wykorzystywana nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w sektorze przemysłowym". Źródło: https://automatykaonline.pl/Artykuly/Hydraulika2/Jak-usunac-zelazo-z-wody-Automatyka-filtracji-wody-w-skrocie

Przy hydroforze membranowym woda często nie jest odpowiednio napowietrzana, nie ma możliwości zaistnienia procesu na tyle wydajnego, by móc w pełni usunąć żelazo i mangan z wody. W niektórych ujęciach przekroczenia tych substancji są na tyle duże, że żadna inna opcja nie będzie wystarczająca. Nie pomoże nawet odżelaziacz i odmanganiacz wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak wymiana zestawu hydroforowego, a to przecież dodatkowe, spore koszty. Pomimo wszelkich starań, w niektórych wypadkach jest to działanie nieuniknione.

Jak właściwie dobrać odżelaziacz wody?

Przede wszystkim należy zacząć od zlecenia profesjonalnej analizy wody. Bardzo ważne jest sprawdzenie wielkości przekroczeń oraz tego, czy oprócz żelaza i manganu w wodzie nie znajdują się jeszcze inne zanieczyszczenia. Ma to kluczowe znaczenie dla doboru metody usuwania żelaza oraz manganu z wody. O skuteczności konkretnego rozwiązania decyduje wiele zmiennych. Jest to między innymi: utlenialność, zasadowość, odczyn pH, barwa, mętność, obecność jonu amonowego w wodzie. Ze względu na ilość zróżnicowanych czynników, z wynikami analizy wody najlepiej jest zgłosić się do specjalisty z branży uzdatniania wody. Pomoże on w doborze najlepszej możliwej opcji.

Warto wiedzieć: "Regularne przeprowadzanie badania wody ze studni jest niezwykle ważne, jeśli chcemy mieć pełną pewność, że wykorzystywana przez nas woda jest dobrej jakości". Źródło: https://www.filtry-do-wody.info/sklep/badania-wody/

Za wybór stacji uzdatniania wody oraz sprawdzenie parametrów wody surowej z własnego ujęcia najlepiej jest zabrać się tuż po zakupie działki, zanim jeszcze zostanie zlecony projekt domu lub w trakcie budowy. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć wielu błędów i problemów.

Skontaktuj się ze specjalistą

Jeśli w Twoim gospodarstwie domowym wystąpiły problemy z odżelaziaczem i odmanganiaczem wody lub dopiero szukasz sposobu na usuwanie żelaza oraz manganu z wody, najlepiej skontaktuj się z ekspertem. Lata doświadczenia szybko pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie problemów.

Red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Odżelaziacz wody nie jest skuteczny? Poznaj najczęstsze błędy, 1.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 605
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
we wtorek, godzina 11:49 Obsza
Nowy sekretarz w gminie
Władze gminy Obsza rozstrzygnęły postępowanie konkursowe na stanowisko sekretarza. Jedną z kluczowych funkcji w urzędzie obejmie ponownie Grzegorz Wróbel.
w środę, godzina 16:37 Gmina Józeów
Zdarzenie drogowe na DW 849. Interweniuje LPR [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 17:55 Biłgoraj
TVN Turbo na biłgorajskim autodromie
29 sierpnia 2024 Biłgoraj
Nowa ulica przebiegnie przez targowisko
Wkrótce osiedle Nadstawna w Biłgoraju przejdzie metamorfozę. Urząd Miasta ogłosił właśnie przetarg na budowę ulic Knappa i Singera. Nowo wybudowany odcinek ulicy Singera połączy Miasteczko Kresowe z ulicą Dąbrowskiego i przebiegnie częściowo przez targowisko.
w poniedziałek, godzina 14:53 Powiat
Delegacja z powiatu na Dożynkach Wojewódzkich 2024
w piątek, godzina 15:54 Biłgoraj
Pożar w Biłgoraju. Siedem zastępów straży na miejscu
30 sierpnia 2024 Biłgoraj
Jeden z symboli Biłgoraja na sprzedaż
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych lokali usługowych w Biłgoraju - pawilon handlowy przy Placu Wolności 5 - trafił na sprzedaż. Miejsce znane mieszkańcom miasta i okolic jako "Praktyczna pani" czeka na nowego właściciela.
w środę, godzina 19:25 Biłgoraj
Nowy skład Rady Osiedla Rapy
w środę, godzina 09:32 Biłgoraj
Kierowca z zakazem, pasażer poszukiwany
1 września 2024 Różaniec Pierwszy
Strażacka rywalizacja czterech gmin [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 1 września, na stadionie sportowym w Różańcu Pierwszym odbyły się długo wyczekiwane Międzygminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Na starcie stanęło aż 31 drużyn, reprezentujących jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z czterech gmin: Tarnogród, Biszcza, Potok Górny i Księżpol.
w środę, godzina 22:08 Biłgoraj
Wystawa malarstwa Kazimierza Jasińskiego-Szeli w Biłgoraju
w poniedziałek, godzina 08:48 Gmina Goraj
Mieszkańcy wybrali sołtysów
1 września 2024 Biłgoraj
85. rocznica wybuchu II wojny światowej w Biłgoraju
Biłgoraj upamiętnił 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości, która zgromadziła licznych mieszkańców miasta, przedstawicieli władz oraz środowiska kombatanckie.
w piątek, godzina 18:29 Biłgoraj
Pożar zniszczył ich dom. Liczy się każda pomoc
w środę, godzina 15:47 Biłgoraj
"Leśnik" na praktykach w Chorwacji
29 sierpnia 2024 Biłgoraj
Premiera filmu "Na Fali Nadziei" [NOWE ZDJĘCIA]
Powstał film dokumentujący niezwykły wyczyn Damiana Błaszczyka, który sprostał wyzwaniu przepłynięcia 80 km w czasie 33 godzin. Premierowy pokaz filmu odbył się w czwartek 29 sierpnia w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w niedzielę, godzina 10:00 Biłgoraj
Rowerem przez Roztocze Zachodnie [NOWE ZDJĘCIA]
w środę, godzina 12:48 Gmina Księżpol
Trzy miejscowości bez wody
29 sierpnia 2024 Biłgoraj
Nie żyje Henryk Skubisz
Nie żyje Henryk Skubisz, wieloletni prezes Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny Ziemi Biłgorajskiej. Zmarł w środę 28 sierpnia, w wieku 82 lat.
2 września 2024 Biłgoraj
Nauczyciele mianowani na wyższe stopnie zawodowe
w środę, godzina 10:14 Susiec
Okradł mieszkankę powiatu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl