Półmisek wędlin na wielkanocny stół
Półmisek wędlin to na wielkanocnym stole podstawa w kwestii zimnych przekąsek. Na talerzach i deskach pojawiają się więc szynki i kiełbasy wszelkiego rodzaju, a coraz częściej dołącza do nich także pieczony pasztet, salceson, albo boczek. Układając mięsa na półmisku, warto zwrócić uwagę na kwestie estetyczne - atrakcyjne ułożenie wędlin z pewnością zaostrzy apetyt gości.
Ze względu na różnorodność wędlin i mięs kładzionych na półmiskach, niewiele osób decyduje się na ich samodzielne pieczenie. Wybierając gotowe wędliny, warto zwrócić szczególną uwagę na ich jakość i smak. Dobrym wyborem są wyroby tradycyjne jak wędliny Hańderek, w tym między innymi polędwiczki z serii "Biesiada Polska", dymiona wieprzowa szynka "Z Dymnej Chaty", albo wędliny przygotowywane ściśle według tradycyjnych receptur z "Chluby Domu".
Szynka w musztardowej glazurze
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na świątecznym stole pojawił się nie tylko półmisek z wędlinami, ale także domowej roboty szynka w glazurze. Do jej przygotowania potrzebna jest surowa lub peklowana szynka ważąca 1,5 kg.
Najpierw szynkę naciera się pieprzem i solą, przewiązuje dla ładnego kształtu i przetrzymuje w lodówce przez dwie godziny. Po jej wyciągnięciu przygotowuje się pełną marynatę, na którą składają się: 3 ząbki czosnku przepuszczone przez praskę, 3 łyżki musztardy, 2 łyżki miodu, 1 łyżka oleju, oraz odrobina soli i pieprzu. Mięso należy nasmarować dokładnie wymieszaną marynatą i pozostawić w lodówce na pół godziny. Po wyjęciu przez 30 min należy piec je w temperaturze 220 stopni, po czym obniżyć ją do 170 stopni i pozostawić mięso w piekarniku jeszcze przez półtorej godziny, kilka razy je obracając.
Jak przygotować musztardową glazurę? 2 kilogramy winnych jabłek należy obrać, oczyścić i pokroić na kawałki. Następnie do jabłek dodaje się odrobinę soku z cytryny, 2 łyżki miodu i 500 ml wytrawnego białego wina. Całość należy gotować przez 30 min, a później przetrzeć przez sito i podawać z upieczoną szynką.
Koreczki z białą kiełbasą i jajkiem
Przekąski zwykle kojarzą się z drobnymi daniami, a koreczki z białą kiełbasą są ich świetnym przykładem. Ich przygotowanie jest bardzo szybkie i łatwe. Potrzebne są jedynie: parzona biała kiełbasa, jajka, chrzan, najlepiej śmietankowy, wykałaczki i rzeżucha.
Ugotowane jajka należy obrać i pokroić na ćwiartki. Białą kiełbasę pokroić na grube plasterki o podobnej wielkości do ćwiartki jajka. Każdy z kawałków kiełbasy następnie smaruje się odrobiną chrzanu, układa jajko i przekłuwa wykałaczką. Dla efektu całość posypuje się rzeżuchą.
Ruloniki z szynki nadziewane pastą selerową
Do wykonania pasty selerowej potrzebne jest jedno jabłko, jeden seler, sok z cytryny i sos chrzanowy, który można kupić gotowy lub wykonać samodzielnie. Jak to zrobić? Wystarczy zmieszać tarty chrzan z gęstą śmietaną i majonezem, po czym doprawić sos solą i pieprzem.
Jabłko i seler należy umyć, obrać i zetrzeć na tarce. Do mieszanki jabłka i selera dodaje się następnie odrobinę soku z cytryny, 2 łyżki sosu chrzanowego, sól, pieprz i cukier do smaku. Po wymieszaniu wszystkich składników pasta jest gotowa do nakładania na plasterki szynki, które zawija się w ruloniki i układa na półmiskach.
Schab w cieście francuskim z orzechami
Schab w cieście może być podawany w plasterkach do kanapek już podczas świątecznego śniadania albo jako danie obiadowe. Szukając pomysłu na Wielkanocny obiad, warto sprawdzić najlepsze świąteczne przepisy na dania obiadowe na blogu handerek.com.pl. Do przygotowania schabu w cieście francuskim potrzebne jest wcześniej wstępnie przygotowane mięso, które natrze się solą i pieprzem. Warto je także lekko obsmażyć na rozgrzanej patelni z każdej strony.
Około 200 g posiekanych orzechów włoskich należy najpierw prażyć na patelni lub w piekarniku, układając je na papierze do pieczenia i piekąc przez 10 min w temperaturze 200 stopni. Ostudzone orzechy trafiają do naczynia, w którym należy dodać do nich jajko, trochę soku z cytryny i dużą łyżkę pasty zielonego curry.
Na blaszce do pieczenia należy rozłożyć papier i ciasto francuskie. Na cieście dobrze jest wyłożyć kilka plastrów szynki tak, aby przylegały do siebie i stworzyły kolejną warstwę owijającą mięso. Na szynce rozprowadza się mieszankę z orzechami, po czym układa się na niej mięso i delikatnie zawija. Całość należy piec pod przykryciem z warstwy papieru do pieczenia przez 25 minut, po czym dla ładnego koloru ciasta papier zaleca się zdjąć i piec jeszcze przez 10 minut.