Niacynamid w kosmetykach występuje pod kilkoma różnymi nazwami: niacyna, nikotynamid, amid kwasu nikotynowego, witamina PP. Ostatni synonim jest o tyle ciekawy, że to skrót od słów Pellagra-Preventive - to z kolei oznaczenie dla składnika, którego niedobór może powodować pelagrę, czyli uciążliwy rumień skórny z towarzyszącymi dolegliwościami chorobowymi w postaci otępienia, bezsenności, biegunki itp. W związku z tym niacyna znajduje się na liście WHO jako jeden z podstawowych leków potrzebnych człowiekowi dla zachowania zdrowia. Jeśli nasza dieta jest uboga w witaminę B3 (a tę znajdziemy w jajach, mięsie, orzechach, drożdżach, pełnym ziarnie, rybach, nabiale, warzywach liściastych), zalecana jest jej suplementacja. A jak działa witamina PP w kosmetykach?
Niacynamid - kompleksowa pielęgnacja
Niacynamid nadaje się do pielęgnacji wszystkich typów cery, także tej silnie wrażliwej - badania pokazują, że jest przez nią doskonale tolerowany.
Przede wszystkim to jeden z najlepszych antyoksydantów - jest odporny na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, wysoką temperaturę i procesy utleniania. Dodatkowo bierze udział w syntezie ceramidów będących jednym z najważniejszych budulców skóry, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie jej warstwy hydrolipidowej. Innymi słowy: niacynamid to gwarant pięknej cery.
Niacynamid - właściwości
Cera tłusta i trądzikowa
Niacynamid to od dłuższego czasu hit kuracji przeciwtrądzikowych. Ponieważ działa przeciwzapalnie, skutecznie wycisza dokuczliwe zmiany skórne, nie tylko zmniejszając ich widoczność, ale przede wszystkim zapobiegając ich powstawaniu w przyszłości. Dodatkowo zmniejsza widoczność porów i reguluje wydzielanie sebum. Cera odzyskuje świeży blask, a jednocześnie jest zdrowo matowa. Efekty są spektakularne, jednak jest jeden warunek: niacynamid musi być aplikowany regularnie przez około 8-12 tygodni.
Substancję dostaniesz w sklepach w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie, do samodzielnego zmieszania z ulubionym kremem czy chociażby kwasem hialuronowym i wybranym hydrolatem. Dla wygody możesz użyć także profesjonalnego serum, np. BasicLab z dodatkiem prebiotyku Biolin P, peptydów SYN®-TACKS i filtratu z wody ryżowej, które redukuje niedoskonałości, wygładza i realnie poprawia strukturę skóry.
Cera dojrzała
Witamina PP zmniejsza głębokość zmarszczek, ujędrnia, napina i poprawia elastyczność cery starzejącej się. Wszystko dzięki wspomnianej wcześniej zdolności do stymulowania syntezy ceramidów i kolagenu, które uszczelniają cement międzykomórkowy. A integralna bariera ochronna równa się twarzy o dobrej kondycji, odpornej na negatywne czynniki zewnętrzne, po prostu atrakcyjnej.
Oprócz tego niacynamid perfekcyjnie radzi sobie z plamami starczymi i przebarwieniami - hamuje syntezę melaniny, dzięki czemu obszary o mocniejszej pigmentacji naturalnie się rozjaśniają.
Cera sucha
Niacynamid to jeden z najlepszych nawilżaczy. Wspomaga tworzenie się lipidów, dzięki czemu cera nie traci wilgoci i jest stale miękka, promienna i gładka. Witamina PP wyraźnie regeneruje, rewitalizuje, ale też koi podrażnienia i łagodzi zaczerwienienia. W związku z tym jest polecana także po wysuszającej ekspozycji na słońce.
Niacynamid - zasady stosowania
I jeszcze jedna ważna kwestia: niacynamidu nie należy łączyć w jednej rutynie pielęgnacyjnej z witaminą C przez wzgląd na znaczące różnice między ich pH (wysokie - niskie) - może to prowadzić do podrażnień. Warto zaś mieszać niacynę z retinolem, gdyż obłaskawia jego potencjalnie przesuszające działanie.
Niacynamid ma w kosmetykach różne stężenie, więc jeśli nie miałaś z nim nigdy wcześniej do czynienia, zacznij od najniższego (np. 3%), aby uniknąć zaczerwienienia i nadmiernego łuszczenia się skóry.