Projekt realizowany jest od 1 sierpnia 2019 r. przez Województwo Lubelskie. Główny cel projektu, to wymiana doświadczeń w zakresie poprawy polityki miejskiej.
Dziewięciu partnerów z różnych krajów europejskich będzie wspólnie pracować w ciągu najbliższych trzech lat nad zidentyfikowaniem działań i mechanizmów, które poprawią zarządzanie środowiskiem miejskim, usprawnią funkcjonowanie przestrzeni miejskich, a także będą wspierać zintegrowane działania na rzecz rewitalizacji miast.
Liderem projektu jest Eixo Atlantico do Noroeste Peninsular, transgraniczne stowarzyszenie gmin, zrzeszające 36 głównych miast z obszaru granicznego Hiszpanii i Portugalii. Wśród partnerów projektu są również: Agencja Rozwoju Empolese Valdelsa (Włochy), CAAC - Conference of Atlantic Arc Cities (Francja), Miasto Pilzno (Czechy), Miasto Alba Iulia (Rumunia), Miasto Larnaka (Cypr), Miasto Ryga (Łotwa), ACR+ - Stowarzyszenie Miast i Regionów na rzecz zrównoważonego zarządzania zasobami (Belgia) oraz Województwo Lubelskie.
Miasto Biłgoraj aktywnie włączyło się w działania projektowe mając nadzieję, że wspólnie z innymi miastami z regionu i Europy uda się odpowiedzieć na pytania:
Jak poprawić pozycję konkurencyjną miast?
Jak wzmocnić wpływ społeczno-gospodarczy średnich i małych miast na politykę Unii Europejskiej?
Jakie są rozwiązania, aby skutecznie realizować politykę miejską?
Jak ograniczyć negatywny proces niekontrolowanej urbanizacji?10 czerwca br. odbyło się II spotkanie Grupy, podczas którego uczestnicy poznali dobre praktyki z Francji i Włoch oraz stan prac nad dokumentami, które zostaną wypracowane w trakcie trwania projektu, w tym "Opinii miast średnich i położonych w obszarach peryferyjnych na temat priorytetów europejskiej polityki miejskiej".