Matury pisemne potrwają od 6 do 23 maja, te ustne od 9 do 25 maja.
W tym roku nie ma żadnych zmian w porównaniu do poprzednich lat. Maturzyści muszą zatem przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Tutaj mają możliwość wyboru między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim lub niemieckim, czy rosyjskim. Te przedmioty obowiązkowo trzeba zdać na poziomie podstawowym. Wybrać można jednak także poziom rozszerzony. Maturzysta ma ponadto do wyboru sześć przedmiotów dodatkowych, które także zdaje na wybranym poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Aby otrzymać świadectwo dojrzałości należy uzyskać co najmniej 30% punktów z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej. Dla przedmiotu dodatkowego nie określono progu zaliczenia.
Maturalny maraton uczniowie ostatnich klas szkół średnich rozpoczęli w poniedziałkowe przedpołudnie, 6 maja, oczywiście od egzaminu pisemnego z języka polskiego (na poziomie podstawowym). Wczesnym popołudniem rozpocznie się za to egzamin z tego samego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Jutro przyjdzie czas na królową nauk, czyli matematykę, ale na poziomie podstawowym, przedmiot ten na poziomie rozszerzonym maturzyści będą zdawać dopiero w czwartek. W środę czekać będą na nich zadania z języka angielskiego, a w piątek z biologii. Matury zakończą się w piątek, 25 maja, egzaminami ustnymi z języka obcego nowożytnego.
W szkołach średnich prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju maturę zdaje prawie tysiąc osób. W technikach - 348 (w tym w technikum ZSZiO - 144, technikum RCEZ 188, a technikum ZSBiO - 46), w liceach 470 (w tym liceum ONZ - 321, liceum ZSBiO - 149), a w liceach dla dorosłych - 46. Ponadto w ZDZ jest 14 absolwentów, a w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym 33 maturzystów.
Wyniki matur poznamy na początku lipca. Ci, którym nie powiedzie się na egzaminach będą mogli zdawać podczas sesji poprawkowej, a ta rozpocznie się 20 sierpnia i potrwa do 21 sierpnia.