We wtorek, 17 kwietnia, odbyło się kolejne spotkanie słuchaczy biłgorajskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem poświęcone było Ogólnopolskiej Karcie Seniora, jak również kwestii potrzeb osób starszych.
Udział w spotkani wzięli wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec oraz przedstawiciel Stowarzyszenia MANKO Marek Pilch, który przedstawił ideę OKS.
Mówił, że Ogólnopolską Kartę Seniora (organizatorem jej jest właśnie Stowarzyszenie MANKO) może otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 rok życia i wypełniła formularz zgłoszeniowy. Dzięki niej seniorzy z całej Polski korzystają ze specjalnych ofert przygotowanych przez firmy, które przystępują do Programu Ogólnopolska Karta Seniora. Głównym jego zadaniem jest aktywizacja osób 60+. o pierwsze, seniorzy dowiadując się o Karcie mają motywację do działania, aktywnego spędzania czasu. Po drugie, seniorzy zachęcają do korzystania z Karty swoich znajomych. I wreszcie po trzecie, każdy z posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Seniora może zaprosić lokalnych przedsiębiorców do przystąpienia do Programu i przygotowania specjalnej oferty dla osób 60+. Dzięki takiej aktywności program ciągle się rozwija, a jego członkowie biorą w tym czynny udział.
Biłgorajscy seniorzy podczas spotkania jednogłośnie zgodzili się z pomysłem przystąpienia do tego projektu. Będzie to niewielki koszt dla miasta, bo ok. 4,5 tys. zł. - Gdy przystąpimy do Ogólnopolskiej Katy Seniora na pewno uaktywnimy działania ze strony miasta, aby znaleźć podmioty, które zechcą taką kartę honorować i zachęcać do tego inne podmioty - mówił Michał Dec. W Biłgoraju Karta Seniora, której pomysłodawcą był wiceprzewodniczący Rady Miasta Biłgoraj Mirosław Tujak, została wprowadzona w ubiegłym roku. Informowaliśmy o tym w artykule pt. W Biłgoraju wprowadzono Kartę Seniora.
W trakcie wtorkowego spotkania Marek Pilch opowiadał także o tym, jak zadbać o dobrą jakość życia w podeszłym wieku, mówił m.in. o potrzebie aktywności fizycznej, rozwoju zamiłowań, czy udziale w wydarzeniach kulturalnych, które integrują seniorów.
W Biłgoraju seniorzy nie mogą narzekać na brak możliwości do rozwijania swoich zainteresowań. Poza UTW funkcjonują kluby seniora, które organizują różnego rodzaju wydarzenia. Tym na co seniorzy narzekają jest brak odpowiedniego miejsca, w którym mogą prowadzić swoją działalność. Liczą na to, że w niedługim czasie to się zmieni. Jest szansa, gdyż w ramach planowanej rewitalizacji centrum Biłgoraja ma powstać budynek, w którym będą wyznaczone lokale na dzienny dom pobytu dla osób starszych, a będzie on zlokalizowany w miejscu dawnej szkoły muzycznej.