Według prognoz Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW Oddział w Krakowie w trakcie najbliższych kilku dni czekają nas upały. Wydane zostało ostrzeżenie meteorologiczne. Obowiązuje 2 stopień zagrożenia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 90%.
Prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 29°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 19°C.
Podczas takiej pogody powinniśmy być szczególnie ostrożni. Należy przestrzegać kilku zasad. Długie przebywanie na słońcu wiąże się z ryzykiem wystąpienia udaru słonecznego. Dlatego przebywając na słońcu pamiętajmy, aby pić dużo wody, unikać napojów alkoholowych i zakrywać głowę. Ale to nie wszystko.
Podczas upalnych dni należy brać chłodny prysznic lub kąpiel oraz stosować chłodne okłady na ciało. Trzeba pamiętać też o odpowiednim ubiorze, wskazane jest noszenie jasnych, lekkich, luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań oraz nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, jak również noszenie wygodnego i przewiewnego obuwia.
Pamiętajmy też, by nigdy nie zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę.
Taka aura to też większe ryzyko problemów zdrowotnych. Jeśli ty lub ktoś inny poczuje się źle:
· Jeśli odczuwasz zawroty głowy, osłabienie, niepokój, lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, staraj się jak najszybciej uzyskać pomoc, przenieś do chłodnego miejsca i zmierzyć temperaturę ciała.
· Nawadniaj organizm pijąc wodę lub soki owocowe.
· W przypadku bolesnych skurczy mięśniowych, zwykle mięśni nóg, ramion lub brzucha, występujących często po długotrwałym wysiłku fizycznym podczas upału, bezzwłocznie odpocznij w chłodnym miejscu pijąc jednocześnie doustne gotowe nawadniające płyny glukozo-elektrolitowe. Jeśli związane z przegrzaniem organizmu kurcze nie ustępują przez dłużej niż godzinę, konieczne staje się skorzystanie z opieki medycznej.
· Skorzystaj z porady lekarza jeśli zauważasz nietypowe symptomy lub jeśli dane symptomy nie ustają.
· Jeśli któryś z członków twej rodziny lub osoba, którą się zajmujesz ma skórę gorącą i suchą, majaczy, ma drgawki oraz/lub traci przytomność, niezwłocznie wezwij lekarza lub pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia, należy przenieść dotkniętą osobę na chłodne miejsce układając ją w pozycji leżącej na plecach, z nogami i miednicą ułożonymi wyżej niż tułów; zdjąć z niej ubranie i rozpocząć zewnętrzne chłodzenie ciała przez ułożenie kompresów chłodzących na szyi, w pachach i pachwinach, nieprzerwane wachlowanie i spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C; oraz mierzyć temperaturę ciała. Nie podawać aspiryny ani paracetamolu; osobę która straciła przytomność należy ułożyć na boku.
tel. alarmowe 112 lub 999