Dlaczego warto segregować śmieci?
Segregacja odpadków zapobiega zanieczyszczaniu ziemi przez wnikanie w jej warstwy toksycznych produktów powstających w trakcie rozkładu śmieci. Niezabezpieczone odpady medyczne stwarzają ryzyko rozprzestrzeniania się niebezpiecznych drobnoustrojów chorobotwórczych i epidemii. Segregacja śmieci ogranicza zanieczyszczenie środowiska i oszczędza zużycie energii - odzyskując 1 tonę makulatury, można ochronić 17 drzew, które oczyszczają powietrze i produkują tlen. Grupowanie odpadów umożliwia ich przetworzenie i ponowne wykorzystanie na nowe materiały, np. z plastikowych butelek można wyprodukować bluzy z polaru, a zużyte opony nadają się do produkcji asfaltu.
Jak segregować odpady?
"Mokre osobno, suche osobno. Tylko tak możemy z całej masy wyrzucanych odpadów komunalnych odzyskać organiczną ich część, z której możliwe będzie wyprodukowanie w biogazowniach gazu lub w kompostowniach naturalnych substratów do nawożenia gleb", podkreśla Michał Paca, prezes firmy Ziemia Polska SP. z o.o. i ekspert branży gospodarki odpadami.
Segregacja śmieci polega na oddzielaniu frakcji organicznej, szkła, metalu, papieru, tworzyw sztucznych oraz odpadów nienadających się do recyklingu. Każda z grup ma przydzielony odrębny kolor pojemnika. Takie rozróżnienie ułatwia segregację śmieci.
- pojemnik niebieski służy do wrzucania suchej makulatury - kartek, gazet, zeszytów, tektury i toreb z papieru. Do kontenera nie należy wkładać kartonów po soku i mleku, twardych okładek książek, zszywek ani tapet.
- pojemnik czerwony jest przeznaczony na odpady aluminiowe i metalowe. Mogą się tu znaleźć puszki, opakowania i nakrętki z metalu.
- żółty kontener na odpady służy składowaniu tworzyw sztucznych. W pojemniku powinny się znaleźć plastikowe butelki i nakrętki, reklamówki oraz kartonowe opakowania.
- kontener zielony przeznaczony jest na szkło. Można do niego wrzucać butelki i słoiki bez nakrętek. Do zielonych pojemników nie należy wkładać luster, żarówek ani szyb. Pozostałe odpadki, np.: domowe odpady medyczne (plastry, opatrunku, farmaceutyki), opony, farby, oleje, baterie i elektrośmieci, należy złożyć w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-u).