To absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, od prawie 25 lat związany ze Sceną Plastyczną Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Swoje pierwsze plany artystyczne w Józefowie zrealizował podczas ubiegłorocznego Festiwalu "Śladami Singera", gdy w lipcu przygotował widowisko plenerowe "Eter kwiatów" . Miesiąc później, podczas Festiwalu Kultury Ekologicznej razem z grupą miejscowej młodzieży zaprezentował "EKO sen Smerfów" . - To wówczas przekonałem się, że w tym niewielkim środowisku są bardzo uzdolnieni artyści, niezwykle aktywni i chętni do rozwijania swoich zainteresowań scenicznych. Gdy teraz miałem się z nimi spotkać chciałem przygotować inne przedstawienie, ale pod ich wpływem zmieniłem plany - przyznaje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową Jarosław Figura.
Jego najnowszy spektakl dotyka natury człowieka i jest oparty na trzech elementach, z którymi na co dzień stykają się nie tylko młodzi ludzie, ale również dzieci i dorośli. To uzależnienie od wirtualnego świata, nieszczęśliwe uczucie i uzależnienie od używek. - Na świecie nie ma ciepła i zimna, jest tylko ciepło i jego brak, do którego mogą prowadzić wymienione sytuacje. Ten brak ciepła można uzupełnić tylko w bezpośrednich relacjach z drugą osobą, bo każdy chce dotknąć ciepła, ale nie zawsze mu to wychodzi. Drugą częścią widowiska chcemy pokazać, że wszystkie wymienione bariery można pokonać, a dodatkowym atutem jest wiek aktorów, którzy mają od kilku do kilkunastu lat, i doskonale wiedzą jak mają zagrać, bo z podobnymi problemami stykają się na co dzień - wyjaśnia swoją wizję spektaklu Jarosław Figura.
Niezaprzeczalną zaletą przedstawienia jest fakt, że, za wyjątkiem zaledwie kilku krótkich wątków, na scenie nie padają żadne słowa, a wszystko jest oparte na gestach i ruchach, wykonywanej na żywo przez młodzież muzyce, grze świateł i oszczędnej scenografii.
Z tym niezwykłym wyzwaniem w sobotę zmierzą się: Aleksandra Bodys, Kacper Buczko, Emilia Dura, Maja Milewska, Julia Ostasz, Aleksandra Pogudz, Kamil Radymiak, Daniel Skóra, Kacper Studnicki, Marcelina Wilczyńska i Miłosz Wojciechowski.
Przygotowania do sobotniego występu odbywają się w ekspresowym tempie, ponieważ na pierwszych próbach aktorzy spotkali się w miniony poniedziałek. Autorzy pomysłu nie wykluczają, że jeśli widowisko spodoba się publiczności, mogą je zaprezentować także w innych miejscach, na przykład w szkołach czy przeglądach teatralnych.